Naturalne filtry słoneczne

Sierpień 13, 2019 Naturalne filtry słoneczne

Cudownie jest spędzić dzień na plaży, odpoczywając i korzystając ze słońca, kiedy jesteśmy zrelaksowani i pełni energii. Słońce jest cudownym „lekarstwem” poprawia nastrój, umożliwia syntezę witaminy D3, podnosi poziom hormonów, więc co takiego te słońce  nam wysyła że tak bardzo chcemy się przed nim chronić ? otóż wysyła do nas dużo energii, a dokładnie interesujące nas trzy rodzaje promieniowania ultrafioletowego, o różnej długości fali….

Promieniowanie  UV-A 320-440 nm  które stanowi 95% całego promieniowania ultrafioletowego. Jest odpowiedzialne za fotostarzenie się skóry. Wnika ono w nią głęboko, dociera do tkanki podskórnej, ale bardzo ważne jest to iż promieniowanie to jest takie same przez cały dzień, niezależnie od pogody i pory roku. Przenika przez chmury, szyby, okna. Promieniowanie UV-A jest wprawdzie mniej szkodliwe niż promieniowanie z pozostałych zakresów, ale uszkadza włókna kolagenowe w skórze, co przyspiesza procesy starzenia. ten rodzaj promieniowania UC emitują także lampy w solariach.  

Promieniowanie UV-B 280-320 nm –  stanowi 5 % premiowania UV docierającego do ziemi, ponieważ pochłania go warstwa ozonowa. To promieniowanie dale opaleniznę ale może też powodować popatrzenia słoneczne  ale jednocześnie to właśnie te promieniowanie powoduje wytwarzanie witaminy D3.

 Promieniowanie UV-C 10-280 nm teoretycznie nie powinno docierać do ziemi ponieważ ochrania nas przed tym ozon, ale pojawiające się dziury ozonowe mogą powodować jego przedostawanie się na ziemię. Jest bardzo niebezpieczne dla organizmów żywych.  

Zanim  pojawiły się drogerie i kosmetyki nasz organizm sam stworzył kilka mechanizmów ochrony przed promieniowaniem UV do tego celu używa m.in.  trzech  substancji

Melaniny produkowanej przez specjalne komórki zwane melanocytami,  która pochłania promieniowanie UV w szerokim zakresie i działa przeciwrodnikowo

Kwasu urokainowego który jest składnikiem naszego potu, działa promioniochronnie

Karotenoidów które mają szeroki zakres pochłaniania promieniowania  a ponadto działają przeciwrodnikowo.

Teraz jak już wiemy co mamy w sobie co ochrania nas przed promioniowaniem UV wybierzmy się na łąkę po naturalne filtry słoneczne.

Na łące mamy dwie rośliny zielarskie kocankę oraz rumianek obydwie pochłaniaj promieniowanie UVA i UVB możemy z nich przyrządzać np. maceraty olejowe i  już jako oleje wsmarowywać je w ciało. Macerat idealnie jest przyrządzić na oleju sezamowym !

Świeże bądź suche kwiaty kocanki / rumianku zanurzcie w tłoczonym na zimno oleju sezamowym, pozostawcie na 3 tygodnie codziennie mieszając.

Kolejną grupą są tłuszcze roślinne tutaj najbardziej ochronie działa olej sezamowy (SPF 3-4), olej awokado oraz masło kakaowe.

Naturalne filtry słoneczne nie dadzą nam tak dużej ochrony przed promieniowaniem jak filtry syntetyczne jednakże iż zaletą jest to iż dodatkowo bardzo mocno odżywiają skórę i przyspieszają jej regenerację.

Po ochronę możemy się również wybrać do apteki bądź drogerii  i chciałabym tutaj przybliżyć Wam troszkę jakie filtry przeciwsłoneczne możecie tam znaleźć.

Filtry syntetyczne dzieli się je na dwie grupy

Fizyczne: (mineralne) nie mają one zdolność wnikania w naskórek ze względu na zbyt duży rozmiar, jednakże na powierzchni  skóry tworzą warstwę która działa jak mikro-lustra odbijając lub rozpraszając promieniowanie słoneczne, zarówno UV-A jak i UV-B znajdziecie tutaj:

Dwutlenek tytanu (Titanium dioxide)

Tlenek cynku (Zinc dioxide)

Chemiczne: wnikające w naskórek, ich działanie polega nam tym iż pochłaniają one promieniowanie UV i przekształcają je w promieniowanie cieplne to m.in. Octocrylen, Octyl salicylate, Octisalate, Oxybenzone, Mexoryl X i wiele innych…)

Tyle jeżeli chodzi o składniki  teraz przejdźmy do oznaczenia SPF (Sun Protective Factor)

Skrót ten mówi nam ile zdolności ma dany kosmetyk do ochrony przed promieniowaniem UV-B

( UWAGA !!! tylko UV-B),

SPF 2 blokuje 25-30 % promieniowania UV-B

SPF 4 blokuje 50 %

SPF 10 blokuje 85%

SPF 15 blokuje 95-96%

SPF 50+ blokuje 98,5 %

Liczba SPF mówi też nam jak długo możemy przebywać na słońcu po nałożeniu preparatu, aby nie ulec oparzeniu.

MNOŻYMY JĄ PRZEZ 15

Np. SPF 15: 15×15 =225 minut

Np. SPF 10: 10×15 = 150 minut

Jeżeli na opakowaniach widzicie skrót IPD lub PPD odnosi się to do ochrony przed UV-A.  Na kremach macie czasami oznaczenia SPF60/UVA to znaczy że w preparacie macie filtry ochraniające przed dwoma rodzajami promieniowania.

Udanych wakacji 😊

Monika

 

 

 

 

 

 

 

 

2019 MojaFarmaUrody . Wszelkie prawa zastrzeżone. Realizacja: SilverFox.pl Agencja Reklamowa