Moje drogie zapraszam Was bardzo serdecznie na pierwszy wykład z cyklu „NATURALNIE PIEKNE CERA”, dzisiaj przedstawię Wam temat trądziku kosmetycznego oraz opowiem jakie składniki kosmetyków niekorzystnie wpływają na cerę. 

Zapraszam 🙂

Kosmetyki są bardzo często postrzegane jako bardzo niewinne rzeczy, troszkę jak ubrania które po prostu są nakładane na skórę.  Skórę która wydaje się tylko zewnętrzną warstwą, która specjalnie nie pełni większych funkcji. Często myślimy że możemy nakładać na nią co chcemy i kiedy chcemy i wszystko co na nią nakładamy zostaje tylko na skórze.

Ale chwilkę, chwilkę…..przecież tabletki antykoncepcyjne przenikają przez skórę, wiele leków w postaci plastra również ma działanie na cały organizm, są już badania kliniczne które w bardzo niedługim czasie zastąpią konwencjonalne szczepionki w te podawane jako krem na skórę. Ostatnie badania pokazały iż nawet balsamy z filtrami UV przenikają do bardzo niebezpiecznego poziomu w organizmie (obecnie szacuje się ze nawet ok 60 % filtrów UVA i UVB przenika przez skórę). Więc jak to jest z nasza skórą ? Czy tylko jest taką niewonną warstwą okrywającą nasze ciało ?

A więc skóra to NAJWIĘKSZY ORGAN organizmu, posiada swój własny układ odpornościowy, detoksykuje organizm ze zbędnych zanieczyszczeń, dokonuje ciągłej wymiany gazowej. Jest perfekcyjnie zorganizowana aby ochraniać nas przed czynnikami zewnętrznymi. Teoretycznie skóra zdrowego organizmu powinna być zdrowa, piękna i delikatnie zaróżowiona. Dlaczego jednak często tak się nie dzieje ?

Cóż, zazwyczaj jak tylko „wyskoczy” nam coś na skórze naszym pierwszym odruchem jest – zakryć, zatuszować i pozbyć się……a  ile z nas zadaje sobie pytanie……a co ten stan spowodowało ?

Dzisiaj zajmiemy się tematem kosmetyków, z całej ich gamy najgorzej na skórę wpływają kosmetyki kolorowe (pudry, cienie, podkłady i inne.). Posiadają one ogromne ilości składników drażniących skórę, zapychających pory i naruszających ich kwasny płaszcz ochronny.

Znacie bardzo dobrze moją zasadę która mówi iż wszystko co nakładamy na skórę powinno być jadalne. 

Składniki które są bardzo niekorzystne dla skóry (syntetyczne i pochodzenia naftowego) to:

Parafina

Wazelina

Stearyna

Glikol propylenowy

Dioksan

Rtęć (hydrargyrum)

Bizmut

Trójetanoloamina

Pochodne kwasu benzoesowego

Kwas borowy

Kalium iodatum

Pochodne fenolu

Aceton

Ksylen

Talk (jest również rakotwórczy)

Czerń brylantowa

Sudan G

Zółć chinolinowa

Amarant tartrazyna

eozyna

Rodamin

Alloksan

Palmitynian cetylu

CO POWODUJĄ TE SUBSTANCJE ?

-zaburzają oddychanie skóry

-zatykają pory skóry 

-wywołują procesy ropne

-zatykają i podrażniają gruczoły łojowe. 

-prowadzą do zalegania wydzielin i wydalin na skórze. 

BARDZO WAŻNE !

  • Nie powinno się stosować kosmetyków silnie pachnących, kosmetyki zawierające olejki eteryczne rozmieszane z detergentami nasilają zmiany trądzikowe, wywołują stany zapalne i ropne krosty. Najsilniejsze stany zapalne wywołuje mieszanka olejków eterycznych z olejami mineralnymi (np. parafiną), unikajmy więc za wszelka cenę silnie pachnących kremów, balsam do ciała, maseczek. 

Moglibyśmy się zastanowić, skoro te substancje są takie szkodliwe to dlaczego w ogóle znajdują się w kosmetykach ? Jaki jest sens ich stosowania.

Po pierwsze wynika to z tego iż duże sieci handlowe i transport na duże odległości wymagają tego aby produkt był dobrze zakonserwowany. Jeżeli widzicie produkt który ma datę przydatności 2,3,4 lata to musi on być chroniony przed zepsuciem, najczęściej robi się to właśnie konserwantami.

Po drugie, kosmetyki zazwyczaj na pierwszym miejscu zawierają wodę. A woda jest bardzo podatna na psucie, tak więc wszystkie produkty które zawierają w składzie  Aqua muszą być OBLIGATORYJNIE konserwowane. A jeżeli krem ma składnik Aqua na pierwszym miejscu oznacza to iż tego składnika jest najwięcej i ilość konserwantów musi być odpowiednia do ilości wody w produkcie. 

Po trzecie, jeżeli krem kosztuje kilkanaście złotych to jest składniki muszą również być tanie, a najtańsze składniki są syntetyczne a nie naturalne.

Używanie kosmetyków można porównać do spożywania pokarmów wysoko przetworzonych, pełnych barwników, konserwantów, stabilizatorów. 

Pamiętajmy, proste i w pełni jadalne składy to najwspanialsza rzecz jaka możesz dać dla skóry. Czasami lepiej iść otworzyć lodówkę, wyjąć z niej tłoczony na zimno olej i tym nawilżać twarz, niż wsmarowywać w nią drogeryjny krem z 3 letnim terminem przydatności. 

0

TOP